The Day I Was Born
Saturday, March 25, 2017
Online Project - Discovering YOUR Place in History Since 1999

Prior to September 20, 2001.

From 17 Countries, 48 U.S. States, 977 classrooms, 414 schools, hospital schools, home schools, libraries, scout troops, and organizations. Over 23,130 students from around the world!

Australia

Brisbane, QLD:
Mt Warren Park Primary School
Karen Deeley--Grade Level/s year 5

Darwin Northern Territory:
Stuart Park
Stuart Park Primary School
Gail Smith--Grade Level/s 5/6/7

Melbourne:
Lysterfield Primary School
Val Bates--Grades 3 & 4

Victoria, Melbourne
Kilvington Girls' Grammar
Mrs. Trudi O'Shaughnessy--Year One

Parmelia, Perth:
North Parmelia Primary School
Rosemary Collins--Years 6 & 7

Sydney:
Knox
Gavan Twining--Year 7

Tasmania--
Hobart:
Rosetta Primary School
D Cleary/A Cuthbertson--Years 5 & 6

Victoria--
Brighton:
Star of the Sea College
Jo Quinlan--Grade 8C

East Oakleigh:
Amsleigh Park Primary School
Rod Hartman--Grades 5 & 6

Ivanhoe:
Ivanhoe East Primary School
Margaret Walker--Grade Level 4

Willetton:
Orana Catholic Primary School
Dianne McKay--Year 7

Orana Catholic Primary School
Kerry Marshall--Year 7W

Western Australia:
Narrogin Primary School
Mrs Bicknell and Mrs McCullough--Grades 5 & 6

Canada

Alberta---
Calgary:
Master's Academy and College
Brenda Dyck--Grade 6

Manitoba--

Winnipeg:
Shamrock School
Lisa Monney--Grades 7 & 8

British Columbia---

Victoria:
St. Margaret's School
Bruce Irving--Grades 9, 10, 11, & 12

New Brunswick--

Rothesay:
RCS Netherwood
Essie Lom--Grade 7

Nova Scotia

Windsor:
Windsor Regional High School
K. Greeno--Grade Level 7

Ontario--

Dryden:
Dryden High School
Mrs. G. Powell--Grade 9

Dryden High School
Ms. Hancock--Grade 9 Applied

Trenton:
St. Peter Catholic School
Jackie Gauthier
Grade 7

St. Catharines:
Oakridge Public School
Paulene Holmes--Grade 7

Herman Street Public School
Ms. Valliant--Grades 7 & 8

Vancouver:
Laura Secord
Mr. Griffin--Grade 7

Czech Republic

DDM Budanka
Veronika Novotná--Grades 5,6,7, & 8

Germany

Ansbach:
Rainbow Elementary School
J. Roark--Grades 4 & 5

Spangdahlem:
Spangdahlem Elementary School
Ms. Augustein--Grade 4

Hong Kong

Quarry Bay School
Mr. James Harrison--Grades P1-P6

Iceland

Akranes:
Grundaskoli
Mr. Flosi Einarsson--Grade 10 (junior high)

India

Karnataka
Bangalore:
Venus Matriculation
saravanan tk--M.C.A

Israel

Efrat:
Efrat Junior High School
Lynne Genser--Grade 7

Jerusalem:
Ulpanat Zvia
Bracha Slae--Grade 8

Katzir:
Katzir School
Karen Eini--Grades 7-9

Petach Tikva:
Ben Gurion High School
Tzipora Levinsky--Grades 11 & 12

Japan

Okinawa

Kadena Air Base:
Kadena Elementary
Mrs. Nancy Schrock--Grade 3

Yokosuka:

Sullivans Elementary
J. Geer--Grade 4

Sullivans Elementary School
Mr. Mechling--Grade 3

Malaysia

Batu Lanchang Primary School
Pius Heng--Year 6

New Zealand

New Plymouth:
Highlands Intermediate School
Year 7 (age 11- 12)--Anne McDonnell

Orewa:
Orewa College
Tania Roxborogh--15-16 year old (Year 11)

Gisborne:
Te Wharau
Lynne Thompson--Year 4

Parawai School
Rob Petrie--Years 7 & 8ars 7/8 (10 - 12 year olds)

West Melton School
Kathryn Moake--Grades Levels:
NZ Year 4/5 = U.S. Grade 3/4

Portugal

Lisbon:
Inete
Fernanda Torres--Grades 10, 11, & 12

South Africa

Cape Town:
Western Province Preparatory
Robyn Davies--Grade 5

Eastern Cape:
Gonubie Primary School
Ros Coltman--Grades 1-7

Western Cape:
Somerset College Preparatory School
Megan Harvey--Grade 4

Boys' Primary School
Andrea Strydom--Grade 5

St John's College
Lorraine Tandy--Grade 8

The Ridge
Wendy James--Grade 6

Sweden

Malmö:
Bladins Skola
Grade IS6 (International School grade 6)-- Debbie Thoresson

The Netherlands

Amsterdam:
The International School of Amsterdam
Maggie Hos-McGrane--Grade 5
(2 year participants)

United States

Alabama

Eufaula:
Sanford Avenue Elementary
Carla Taylor-5th Grade Gifted

Montgomery:
Halcyon Elementary
Mindy Bean--Grade 5

Moulton:
Lawrence County High School
Robyn Hutto--Grade 8

Tuscaloosa:
Central Elementary
Grade 4--Lois Driggers

Alaska

Ocean View
Aasmundstad--Grade 5

Arizona

Phoenix:
Excelencia
Yvanna Romero--Grade 4

Arkansas

Little Rock:
Carver Magnet Elementary
Meredith Spann--Grades 3, 4 & 5

California

Glendora:
Sandburg Middle School
Diane Briggs--Grade 6

Hawthorne:
Williams Elementary
Kathy Ridenour--Grade

Los Angeles:

Carlson Hospital School at CHLA
Stacy Rubin--Grades K-12

San Pedro Street Elementary
Gilbert Sanchez--Grade 5

Malibu:
Point Dume Marine Science Elementary School
Kelley Matthews--Grade 5

Monterey:
La Mesa Elementery School
Betsy Rosenthal--Grades 4 & 5

Chapman
Ms. Cherry--Preschool

Napa:
Napa High School--Lisa Meikle
Grade 9

National City:
Ira Harbison Elementary
Ms. Christine Kelly--Grades 4 & 5

Palmdale:
Joshua Hills School
Mrs. Shear--Grade 4

Placerville:
Gold Oak School
Mrs. Green--Grades 1 through 5

Salinas:
Lagunita School
Betsy Plunkett--Grades 6-8

Prunedale Elem
Mrs. Lines--Grade 4

San Jose:
Bagby School
Ellen Sykes-Grades 4 & 5 (Resource Specialist Class)

San Jose Unified School District
Trish Hopkins--Reading Specialist, Non-public schools

Santa Teresa Elementary
Rebecca Tavella--Grade 5

San Lorenzo:
San Lorenzo Adult School
Celeste Fendell--Adult High School Classes

Stockton:
Juvenile Hall Camp Program
Kurey--Grades 9-l2

Tara Deaver's Teaching Credential Students
Grades 2 & 5

Natividad School
Sandy Barrett--Grades 5 & 6

Santa Cruz:
Good Shepherd School
Grade 6

Twin Peaks:
Grandview Elementary
Kathaleen O'Bosky--Grades 5 & 6

Colorado

Colorado Springs:
Emerson-Edison Junior Academy
Phil Ladden--Grade 8

Craig:
Craig Middle School
Dwight Siverson--Grades 7 & 8

Connecticut

Clinton:
Lewin G. Joel Elementary School
Katie McCahill--Grades 2 & 3

West Haven:
Forest School
Debbie Dunleavy--Grade 4

Delaware

Dover:
Dover Air Force Base Middle School
Carrie Baith--Grade 8

Florida

Boynton Beach:
Downes HomeSchool
Ceci Downes--Grades 6 & 7

Casselberry:
Red Bug Elementary, Girl Scout Troop 119
Diana Schoeppner, Troop Leader--Grade 5/Juniors

Coral Springs:
Day School at Coral Springs
Joyce Miller--Grades 4, 5, & 6

Gainesville:
Westwood Middle School
Madelyn Vallery-Jones--Grade 8 Reading (5 classes)

Jacksonville Beach:
Fletcher Middle School
Linda Steele-Grade 6

Lakeland:
Kathleen High School
Grades 9 through 12--Alethea Pugh

Merritt Island:
Jefferson Middle School
Judy Merashoff--Grades 7-8

Miami:

Citrus Grove Middle School
V. Simanca--Grades 6, 7 & 8

Palmetto Middle School
Elaine S. Bacsa--Grades 6-8

Norland Middle School
J. Connors--Grades 7 & 8

Rockway Elementary
Gayle Intag--Grades 4 & 5

Naples:
Golden Gate Middle School
Lynda Woods--Grades 6-8

Orange Park:
Ridgeview High School
Kerry Tucker--Grades 9-12

Orlando:
Heritage Prep
D.J. Thomas--Grades 6-8

University High School
Beverly Holcomb--Grade 12

Pompano Beach:
St.Coleman Catholic School
Patricia Kennedy--Grades 6-8

Temple Terrace:
Florida College Academy
L'Von Qualls--Grade 6

Titusville:
Challenger 7 Elementary
Matt Frey--Grade 4

West Palm Beach:
Roosevelt Middle School
Mrs. Pat Szrejter--Grades 6, 7, & 8

Windermere:
Gotha Middle School
Miss Brindisi--Grade 6

Georgia

Ashburn:
Turner County Middle School
S. Gordon--Grades 6, 7, & 8

Athens:
Clarke Middle
Patti Dunn--Grade 7

Atlanta:
Druid Hills High School
Dunbar--Grades 9 through 12

Blue Ridge:
West Fannin Elementary
Patricia Adams--Grade 5
Marti Bryson--Grade 5
Cindy Franklin--Grade 5
Nelda Bailey--Grade 5

Fannin County Middle School
Connie Huff--Grade 8
M. Diane Bailey--Grade 6

Canton:
Sixes Elementary
Sandy Letcher--Grade 5

Clarkdale Elementary
Wendy Krzeminski--Grade 5

Covington:
Indian Creek Middle School
Beth E. Moore-- 6-8 Computer Exploratory

Duluth:
Berkeley Lake Elementary School
Kristen Mitchell--Grade 5

Eastanollee:
Eastanollee, Elementary School
Mrs. Belinda Cummings--Grade 5

Evans:
Homeschool
Penn W. Clark--Grades 4, 5, 6, & 7

Griffin:
Anne Street Elementary
Jhondra Anderson--Grades 4 & 5

Jonesboro:
Mundy's Mill Middle School
Elizabeth Martinelli--Grade 7

Hawkinsville:
Pulaski County Middle School
Lillian Clark--Grade 7

Leesburg:
Lee County Middle School
Sharon Davis--Grades 7 & 8

Lilburn:
St. John Neumann Catholic School
Colleen Ham--Grade 6

Louisville:
Jefferson County High School
Question: Teacher''s Name
Ms. P. Fleming--Grades 9 through 12

Marietta:
Mt. Bethel Elementary
Laura Ferguson--Grade 5

West Side Elementary
S. Clark--Grade 5

Winder:
Westside Middle School
Sheilah Barnett--Grades 6--8

Woodstock:
Chapman Intermediate School
Sharon H. Inoue--Grade 5

Little River Elementary School
Grades 5 & 6--Eulouise Williams

Hawaii

Honolulu:

Aliiolani Elementary
Wendy Tomita--Grade 5

Ka'ewai Elementary
Maria Seu--Grade 5

Kaewai Elementary School
Marlene Kintaro--Grade 4

Illinois

Aurora:
McCleery School
Miss Maisonet--Grade 4

Chicago:

Hanson
Ryan--Grades 7 & 8

Resurrection Catholic Academy
Kelley Gerrans --Grades 5 & 6

St. Mary of the Woods
Mrs.Eileen Canavan--Grade 4

Children of Peace-Holy Family school
Blount--Grades 7 & 8

Farmington:
Chapman School
Mrs. Faralli--Grade 4

Gages Lake:
Woodland Elementary
Mr. Trimble--Grades 4 & 5

Granite City:
Frohardt Elementary
Bruce Martin--Grade 4

Jacksonville:
Eisenhower Summer Enrichment
Jeannette Barlow--Grade 6

Manteno:
Manteno Elementary School
Donna Taylor--Grades 2-4 Gifted Classes

Marseilles:
Marseilles Elementary School
Traci Grandgeorge and Cindi Koetz--Grades 7 & 8

Milan:
Jordan Catholic School
Marianne McGinnis--Grade 6

Murphysboro:
Murphysboro Middle School
Jan Heninger--Grade 8

Metropolis:
Metropolis Junior High School
Susan Carroll--7th Grade

Monmouth:
Monmouth High School
Mrs. Sander--Grades 11 & 12

Naperville:
Ss. Peter & Paul
Nancy Pfister--Grade 8

Oak Park:
St. Edmund School
Kelley Gerrans --Grades 5 & 6

Olney:
East Richland High School
Paula West--Grades 9 through 12

Oregon:
Oregon High Scholl
Jenny Cissna--Juniors and Seniors

Palatine:
St. Theresa School
Grade 4--Mrs. Susan Ehr

Prophetstown:
Prophetstown Elementary
Mrs. Megli-- Grade 5

Raymond:
Panhandle CUSD #2
Grades 3 through 6--Robin Riggs

Sheldon:
Sheldon Grade School
L.Hafstrom--Grade 5

Wheeler:
West Jr. High
Kathy Johnson--Grade 6

Indiana

Columbus:
ABC Stewart School
Charlotte Walsh--Grades 1 through 6 (Using different variations on the project)

East Chicago:
Franklin Elementary
Cristina Heredia--Grade 6

Geneva:
South Adams Middle School
Mr. Byron Fox--Grade 4

Knox:
S.A.V.E.--Marie Hiney
Grades 6 through 9

Unionville:
Unionville Elementary School
Kelly Misheikis--Grade 5

Iowa

Cleghorn:
Marcus-Meriden-Cleghorn Middle School
Peggy Corrington--Grades 6-8

Kansas

Holton:
Holton Middle School
Joe Purcell--8th Grade American History

Little River:
Little River Junior High
Karen Hull--Grades 7 & 8

Overland Park:
Overland Trail Middle
Sue Garza-Grade 7

Shawnee Mission:
Trailridge Middle School
Gay Ramsey--Grade 7

Topeka:
Capital City School
Tina Schroeder--Grades 7, 8, 9, 10, 11, & 12

Windom:
Windom Elementary
Connie Kleinherenbrink--Grades K-5

Kentucky

Walton:
Walton-Verona High School
Amy Cody--Grade 7

Louisiana

Baton Rouge:
Jefferson Terrace Elementary
Maureen M. Malone

Geismar:
Dutchtown Middle
Michele Macloud--Grade 6

Lake Charles:
Dolby Elementary
Karyl O'Banion--Grades 4 & 5

Prien Lake Elementary
Becky Ford--Grades 4 & 5 Gifted

LaPlace:
John L. Ory Communication Arts Magnet School
Mrs. Karen Brooks--Grade 4

Mansfield:
Mansfield High School
L.Garcia--Grade 9

Metairie:
St. Philip Neri School
Catherine Campanella--Grades 4-8

Patterson:
Patterson Junior High
Mrs. Beaubouef--Grades 6 & 8

Maine

Brunswick:
Longfellow Elementary School
Wende Sairio--Grade 5

Ogunquit:
Ogunquit Village School
Clarissa Sweeney--Grades 4 & 5

Maryland

Annapolis:
Annapolis Middle School--Grade 8

Greenbelt:
Greenbelt Elementary School
Beth Novick--Grade 5

Owings Mills:
McDonogh Lower School
Susan Sartory--Grade 4

Massachusetts

Pittsfield :
Herberg Middle School
Timothy Leskovitz

Highland Elementary School
Timothy Leskovitz--Grade 5

Leicester:
Leicester High School
Burak--Grades 9-12

Reading:
Arthur W. Coolidge Middle School
Stanley J. Quinlan--Grade 6 Mathematics

Westfield:
South Middle School
Jen LaPoint--Grade 6

Weymouth:
Weymouth Junior High
Janice E. Smith--Grade 8

Worcster:
Forest Grove Middle School
Miss Pederson--Grades 7 & 8

Michigan

Belding:
Ellis Elementary /Orchard Hills Elementary
Ms. Kuhn--Grades 3, 4, & 5

Burton:
Atherton Middle School
Sandi Tripplehorn--Grade 6

Clinton Twp:
Cherokee Elementary
Lynette Baumann--Grade 4

Eastpointe:
Kelly Middle School
Terry DeSmet--Grade 8

Gladwin:
Gladwin Intermediate School
Lee Ann Clayton--Grades K--5

Grand Rapids:
Oakdale Christian
Mrs. Holwerda--Middle School

Kalamazoo'
Vine
Mr. Kenny--Grades 6 throught 8

Lakeport:
Lakeport Elementary
Billie Stephens--Grade 4

Rochester Hills:
Reuther Middle School
Julie Frerichs--Grade 6

Stanton:
Stanton Elementary
Susan Andrzejewski
Grades--1--5

Stevensville:
Lakeshore High School
Mari Watkins--Grades 9-12

Suttons Bay:
Suttons Bay Middle School
Cindy Crandall--Grade 6

Minnesota

Chaska:
Jonathan Elementary
Mrs. Kathy Brown--Grade 5

Franklin:
Cedar Mountain Elementary
Richard Guggisberg--Grades 5 & 6

Wayzata:
Holy Name of Jesus
Mary Brendle--Grades K through 6

Mississippi

Biloxi:
St. Martin Middle School
Lee Hagerty Wilson--Grade 7

Inverness:
Central Delta Academy
Pam Poston--Grades 4 through 7

Missouri

Beaufort:
Beaufort Elementary
Mrs. Karen Brinkmann--Grade 5

Benton:
St. Denis School
Shirley Essner--Grades 4-8

Braymer:
Braymer C-IV
Karla Gates--Grade 6

Edina:
Knox County Elementary
Marilee Boullear--Grade 5

Jasper:
Jasper R-5 High School
Lois Dodson/Sharon Strenth--Grade 9

Kansas City:
Barry Schoo
Shelli Baldwin--Grades 5, 7, & 8

Oakview:
St. Charles Parochial School
Carolyn Shandrowskiu--Grades 6-7

Republic:
Republic Elementary II
Miss Kara--Grade 4

Sullivan:
Sullivan Elementary School
Mrs. Sumner--Grade 4

Montana

Billings:
Lockwood school
Amanda Nelson--Grades K through 8

Lockwood MS
Darlene Hess--Grades 6 through 8

Nebraska

Bellevue:
Bertha Barber
B. Dawson-Grade 6

LaVista:
LaVista Junior High
C. Lund--Grade 7th

Nevada

Las Vegas:

Woolley Elementary School
Mr. Werla--Grade 4

Woolley Elementary School
Mr. Noone-Grade 5

Winnemucca:
Sonoma Hts. School
Barbara Duncan--Grades K through 4

New Hampshire

Manchester:
Saint Anthony School
Mrs. Lambert--Grades 5 & 6

Nashua:
Bicentennial Elementary School
Bill Dubois--Grade 6

Hollis:
Hollis Upper Elementary School
Mrs. Rogers--Grades 4, 5 & 6

New Jersey

Beach Haven:
Beach Haven Elementary
Vicki Hartmann--Grade 5

Brielle:
Brielle Elementary School
Jo Ann McWilliams--Grade 5

Cranford:
Brookside Place Elementary School
Mr. D Callaghan--Grade 5

East Brunswick:
Chittick School
Lauren Gilman--Grade 4

Egg Harbor Township:
Egg Harbor Township Middle School
Mrs. Keough--Grades 7 & 8

Monroe:
Woodland School
Danielle Parisi--Grade 4

North Arlington:
North Arlington High School
Martha Rosolen--Grade 10

Rosenhayn:
Deerfield Township Elementary School
Linda Ferrara--Grade 6

Rumson:
Forrestdale School
Mrs. Lepping--Grade 5

Deerfield Township Elementary School
Marcia Taylor--Grade 6

Brass Castle Elementary
D. Baxendale--Grade 5

Sparta:
Sussex County Charter School for Technology
Grades 7 & 8--Melissa Sneider

Upper Montclair:
Mount Hebron Middle School
Gaetane Collins--Grades 7 & 8

Vineland:
E. R. Johnstone Elementary School
Dannielle K. Smith--Grades 3 & 4

Wayne:
Passaic County ETTC
Ms. Josephine Bono--training 15 Teachers

West Cape May:
West Cape May School
Mary Steady--Grades 3 through 6

West New York:
Elementary School 1
A. Kober--Grades 3 through 8

West Orange:
West Orange High School
Mr. Mildorf--Grades 10, 11, & 12

New Mexico

Albuquerque:
Sierra Vista Elementary
Grade 4--Mandy M. Truesdale

New York

Amsterdam:
Lynch Middle School
Fran Boyer--Grade 6 Lang.Arts/Reading

Baldwinsville:
Elden Elementary
Mrs. Waite--Grade 5

Ballston Spa:
Ballston Spa High School
Elaine Hutchins--Grades 11 & 12

Barker:
Milford Pratt Elementary
Patti Jo Haak-Grade 5

Brooklyn:
P.S. 279 - Herman Schreiber School
Cindy Forkowitz--Grades 4 & 5

Churchville:
Churchville-Chili Middle School
Mr. Walker & Mrs. McMahon--Grade 6

Ellenville:
Ellenville Middle School
Mrs. Dianne Krulick--Grade 6

Huntington Station:
Maplewood Intermediate
Grade 4-Lisa Crocco

Lynbrook:
Our Lady of Peace
Ms. Saylor--Grade 6

Massapequa:
Unqua
Jill Wansor--Grade 6

Middletown:
Maple Hill Elementary
Lori Schall--Grade 4

Nyack:
Nyack Middle School
Christina Jarer--Grades 6, 7, & 8

Port Jefferson Station:
Clinton Avenue Elementary
Mr. Vitale--Grade 5

Poughkeepsie:
Todd Middle School
Renae Perpetua--Grade 7

Norwood Avenue Elementary School
Karen Maddas--Grade 4

Clinton Avenue School
Judy McAllister--Grade 4

Clinton Avenue Elementary School
Peter D. Eaton--Grade 5

Rochester:
Dr. Freddie Thomas Learning Center School
Coretta Wright--Grade 6

Rochester:
The Harley School
Michele Brice--Grade 4

Staten Island:
I.S. 34 Totten Intermediate
Mrs. McCarthy--Grades 6, 7 & 8

Syracuse:
St. Daniel School
Christine S. McLaughlin--Grade 5

North Carolina

Camp Lejeune:
Brewster Middle School
Mary Compton--Grades 6 & 7

Charlotte:
Cotswold Elementary
Mrs. Benton--Grade 5

Elon:
Western Middle School
Jona Hezar--Grades 6, 7, & 8

Lexington:
Charles England Intermediate School
Rebecca Thomas--Grade 5

Mebane:
Eastern Alamance High School
Robin McGilvray--Grades 9 through 12

Mt. Pleasant:
Mt. Pleasant Elementary
C. Owen--Grade 5

Walkertown:
Walkertown Middle
Beverly Perdue--Grade 8

Winston-Salem:
Wallburg Elementary School
Debbie Piombino--Grade 5


North Dakota

Dickinson:
Lincoln Elementary
Kathy Kessel--Grade 6

Jamestown:
Lincoln Elementary
Mark Wiest--Grade 6


Ohio

Akron:

Jennings Middle School
Jackie Hogue
Grade 6 - Science and Reading

Perkins Middle School
Julie DeAngelis-Grades 6 & 8

Archbold:
Archbold Middle School
Mrs. Lori Luderman ans Mrs. JoAnne Rupp--Grades 5t & 6 multi-aged classroom

Canfield:
Mahoning County JVS
JoAnn Santillo--Grade 12

Cincinnati:
Whitaker Elementary
Scott Ledyard--Grade 3

Nagel Middle School
Mary Moore--Grade 7

Columbus:
Immaculate Conception
Bernadette Ashley--Grade 6

East Liverpool:
St. Aloysius School
Virginia Lopata--Grade 7

Lucasville:
Valley Middle School
Shelly Williams--Grade 7

Mingo Junction:
Sonshine Homeschool
Jennifer Tate--Grade 1

Munroe Falls:
Kimpton Middle School
Mrs. Kay Wood--Grade 7 Work and Family

North Canton:
Greentown Elementary
Stephanie Stephens--Grade 5

North Olmsted:
Spruce Elementary
Mrs. Gruhn--Grades 4 & 5

North Ridgeville:
Lake Ridge Academy
Buttermore--Grades 6 through 8

Toledo:
Greenwood Elementary
Mrs. Lori Reihing--Grade 5

Trenton:
Edgewood Middle School
Alan Freeman--Grade 6 Science/Social Studies

Upper Arlington:
Upper Arlington High School
Mrs. Pam Meadows--Grades 9 through 12

Oklahoma

Edmond:
Sunset Elementary
Stephanie Porter--Grade 5

Frederick:
Frederick High School
Don Caldwell--Grades 9 through 12

Oklahoma City:
Lee
D. McKinney--Grade 5

STIGLER:
KIAMICHI TECHNOLOGY CENTER
NELLWYN CARLTON-Grades 10 through 12

Oregon

Oregon City:
John McLoughlin Elementary
T. Ahlgrim, T. Reeder--Grade 6

Pennsylvania

Annville,Lebanon:
East Hanover Elementary
Lora L. Varvel--Grade 6

Drexel Hill:
Drexel Hill School of the Holy Child
Caroline Brennan--Grade 7

Lemoyne:
Lemoyne Middle School
Kent Holmes--Grades 7& 8

Lewistown:
Seventh Ward Elementary
Mrs. Holland--Grades K through 5

Moscow:
North Pocono Middle School
Marie Merkel--Grades 6, 7,& 8

Oreland:
Enfield
Falso--Grade 4

Philadelphia:
Chestnut Hill Academy
Kate Dimond--4th Grade

LLPCS
C. Wright--Grade 5

Troy:
Troy Middle School
Sue Reichard--Grade 7

Wayne:
Radnor Middle School
Mrs. Kristine Graham--Grade 7

Rhode Island

East Greenwich:
James H. Eldredge Elementary School
Sue McKenna--Grade 5

Foster:
Captain Isaac Paine
Mrs. DePetrillo--Grade 5

Providence:

Bailey Elem. School
Renee Newsham--Grades 4 & 5

Charles N. Fortes Elementary School
Ms. Maria Bouchard--Grade 5

South Carolina

Estill:
Estill Middle School
Andrea Green--Grade 6

South Dakota

Aiken:
South Aiken High
Gayla Keesee--Grade 9

Madison:
Madison Middle School
Carol Kleibacker--Grade 7

Rapid City:
Jefferson Alternative Academy
Karen Koupal--Grades 9 through 12

Sioux Falls:
Christ the King School
Carol Sommer & Marilyn Opheim--Grade 5

Vermillion:
Jolley Elementary
Question: Teacher''s Name
Mrs.Kim Johnson--Grades 3 & 4

Yankton:
Webster
Mrs. Savey--Grade 5 Language Arts

Tennessee

Chattanooga:
East Ridge High School
Trey Brannom--Grade 9

Chuckey:
Chuckey Elementary SChool
Karen J. Gosnell--Grade 8

Munford:
Munford Middle School
Mrs. Rook--Grade 6

Ooltewah:
Ooltewah Middle School
Elaine Hutcheson--Grade 6

Red Boiling Springs:
Red Boiling Springs High School
Lisa Mullinix--Grades 11 and 12, Desktop Publishing Class

Trezevant:
West Carroll Elementary
Jill Renfro--Grade 5

Tulllahoma:
East Middle School
Cindy King--Grade 8

Texas

Anthony:
Anthony High School
Oralia Moseley--Grades 9, 10, 11, & 12

Austin:
Canyon Creek
AnnKathryn Scott--Grades 4 & 5

College Station:
Oakwood Intermediate School
Karen Killough--Grade 5

Conroe:
Houser Intermediate
Tanua Templet--Grade 5

Denton:
Ginnings Elementary
Mindi Keese--Grade 2

De Soto:
De Soto Freshman Campus
Diana Hickman--Grade 9

Dimmitt:
Dimmitt Middle School
Debbie Harris--Grade 5 English

Eastland:
Eastland Middle School
Siebert--Grade 7

El Paso:
Benito Martinez Elementary
Margie Rogers--Grade 5

Escontrias Elementary
Bobbette Anthony--Grade 5

Floresville:
Floresville High School
Vicki Sauer--Grades 6-10

Haltom City:
Haltom Middle School
Mrs. Garrett--Grades 6 & 7

Harlingen:
Coakley Middle School
Gail Vittitoe--Grade 8

Houston:
ASPIRE Afterschool Program
Maureen Ambrosino (Hillendahl Branch, Houston Public Library)--Grades 5-9

Lubbock:
Maedgen Elem
Carolyn Willis--Grade 5

Manor:
Manor Elementary
Grades 3 through 5--Rachel Pettitte

Mission:
Shary Afterschool Care Program
Cynthia Anna Jackson--Grades Pre-K through 6

Mission Glen
Patricia Doran--Grade 5

Nevada:
Community Intermediate
Michelle Pattison & Kiesha Barber--Grade 5
B. Shaw--Grade 5


Kaufman:
O.P. Norman Junior High
Enid Lattier--Grade 8

Laredo:
United Middle School
Cissy Ramirez--Grade 7, History

San Antonio:
Harmony Hills
C. Joor--Grades 3-5

San Angelo:
Day Elementary
Rebecca Embry--Grades 5/6 Multiage Classroom

San Antonio:
John Marshall High School
Julianna Franklin--Special Education Grades 9-12

Saratoga:
West Hardin High School
Cynthia McCoy--Special Ed 9-12

Sonora:
Sonora Middle School
Tamie Love--Grade 8

Stinnett:
West Texas Middle School
Grades 6 & 7--Kari Johnson

Sunnyvale:
Sunnyvale
Chenault--Grades 7 & 8

Weatherford:
Brock Elementary
Debbie Wall--Grade 6

Willis:
C. C. Hardy Intermediate
Ann S. Baker--Grades 5 & 6

Winters:
Winters Elementary
Landa Grohman--Grade 6

The Woodlands:
The Rubicon Academy
Franci Roberts--Grades 3-5

Poteet Jr. High
Lisa Harris--Grades 7-8 English G.T.

Utah

Milford:,
Milford Elementary School
Mrs. Bryan--Grade 6

Vermont

BENNINGTON:
MOLLY STARK
CUSHMAN--Grade 5

Virginia

Poquoson:
Poquoson Elementary School
Linda Coggins--Grade 4

Warrenton:
Warrenton Middle School
Miss Bish--Grade 6

Washington

Auburn:
Camelot Elementary
Jeffrey Riley--Grade 4

Bellevue:
Chinook Middle School
Mr. Benton--Grades 6--8

Coupeville:
Coupeville High School
Rod Merrell--Grades 9-12

Kennewick:
Sunset View Elementary
Mrs. Colleen Malley--Grade 5

Port Angeles:
Franklin Elementary
M. Kays--Grade 4

Seattle:
Seattle Academy of Arts and Sciences
Vicki Butler--Grade 6

Washington, DC

Anacortes:
Island View Elementary
Roxann Hefflefinger--Grades 1,2 & 3

J.O. Wilson Elementary School
Grade 6

Rock Creek International School
Luis Deocares--Grade 5

West Virginia

Huntington:
St. Joseph Grade School
Grades 4,5, & 6

Wisconsin

Big Bend:
St. Joes
Mrs. Capporel--Grades 5, 6, 7, & 8

Eau Claire:
Chippewa Falls Middle School
Daniel Brandt--Grades 6, 7, & 8

Franksville:
Raymond Elementary School
Mrs. Jensen--Grade 8

Menasha:
Clovis Grove
Marlene Vandenberg--Grade 5

Milwaukee:
Golda Meir Elementary School
Juliana Jaekels--Grades 3 through 5

New Berlin:
Glen Park School
Mrs. Passick--Grade 6

Robbins:
M. Hofslien--Grade 5

St. Germain:
St.Germain Elementary
Holly Geiger--Grade 4

Sussex:
Hamilton School District
Julie Smith--K-5 writing and computers

 


Sponsored Links